KENDİLİĞİNDEN SOYULAN MUZ
Muz kadar çabuk, kolay soyulan o kadar az meyve var ki.. Hele onun gibi kendi kendine soyulan meyve hiç yok. Bakalım, muz bu işi nasıl başarıyor? Olgun bir muz bulduktan sonra kabuklarmı baş taraftan 1-2 cm. kadar kesin. Muzun rahatlıkla geçebileceği kadar genişlikte ağzı olan bir süt şişesinin içine azıcık ispirto dökün, ölçüyü kaçırmayın şişe gümleyebilir! Kibriti atıp ispirtoyu yakar yakmaz, muzun soyulmuş ağzını şişenin ağzına kapatın. İspirto yandıkça, muz lüüüp! diye içeri çekilecek, bu arada içeri sığamayan muz kabukları şişenin dışında kalarak soyulacaklar. İşin nedenine gelince; ispirto yandıkça oksijen harcar, yeni oksijenin tek giriş yeri olan şişenin ağzında da muz olduğu için onu içeri çekmek zorunda kalır
DEV SABUN BALONCUKLARI
Kullanılacak malzemeler:Sabun tozu, şeker, su, düzgün passız 50cm kadar tel, tabak
Deneyin yapılışı
Telin bir ucunu yaklaşık 3cm çapında daire şeklinde bir halka yapınız. Tabak içerisine su koyarak sabun tozu ve şekeri karıştırarak eritiniz. Bir ucu halka haline getirilmiş teli sabun ve şeker erittiğiniz suya daldırıp çıkarınız. Halkada meydana gelen sabun zarına yavaş yavaş üfleyiniz. Üfledikçe sabun balonunun büyüdüğünü göreceksiniz.


AYNAYI KIRMADAN KIRIK AYNA YAPIMI
Aynayı Kırmadan Nasıl Kırık Ayna Oluşturabiliriz?
Kullanılacak malzemeler: Evinizde bulunan çok değerli bir ayna ve çok kuru bir tarafı ince sabun
Deneyin yapılışı
Bunu deneyden ziyade bir şaka olarak düşünebilirsiniz. Evde annenize bir nisan şakası yapmak istiyorsanız evdeki en değerli aynaya kuru sabunun ince tarafı ile çizgiler çiziniz. Biraz uzaktan aynaya baktığınızda ayna kırıkmış gibi gözükür. Daha sonra da evdekileri ayna kırılmış diye etrafına toplayabilirsin....


GERİ DÖNÜŞÜMLÜ KAĞIT YAPIMI
Kullanılacak malzemeler:Eski gazeteler, bir parça çok ince delikli tel, bir kaç emici bez, plastik kova ve leğen, tahta kaşık yada mutfak robotu, toz boya (renkli kağıt yapmak için), naylon poşet, ağırlık (mesela kalın kitaplar)
Deneyin yapılışı
Eski gazeteleri kovaya koyun, su ekleyerek bir gece bekletin. Ertesi gün suyu süzün, ıslak gazeteleri tahta kaşıkla ezerek hamur haline getirin. ( Bu işlemi eğer annenizde izin alabilirseniz mutfak robotunda yapabilirsiniz.) Kağıdınızın renkli olmasını istiyorsanız, boya da katabilirsiniz. Kağıt hamurunu leğene koyun ve eşit ölçüde su ekleyip karıştırın. Teli karışımın içine sokup üzerinde kalan hamurla birlikte çıkarın. temiz düz bir yere bir bez serin ve teli, kağıt hamurun bulunduğu yüzey alta gelecek biçimde çabucak bunun üzerine koyun. İyice bastırın ve hamur beze yapışınca kaldırın. Hamurun üzerine ikinci bir bez örtüp tekrar bastırın. Leğendeki hamur bitene kadar bir kat hamur, bir kat bez koyarak bu işlemi tekrarlayın. En üste naylon poşeti koyun. Ağırlık yapması için kitapları üst üste dizin. Bir kaç saat sonra kağıtları dikkatle bezlerden ayırın ve iyice kurumaları için eski gazete ya da kağıt havluların üzerine serin. Yeni kağıtlarınız kullanılmaya hazırdır.

Ana Sayfaya geri dön