BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ

KİMYA BÖLÜMÜMenü

Anasayfa

Özgeçmiş

Kimyanın Tarihi

Radyoaktivite

Evde Yapılabilecek Deneyler

Labaratuvar Kuralları

Türk Kimya Sanayisi

EVDE YAPILABİLECEK DENEYLER

   SOĞUK SU SICAK SUDAN AĞIR MIDIR?

    Kullanılacak Malzemeler

    2 adet süt şişesi, sıcak ve soğuk su, mürekkep, yağlı kağıt (parafinli kağıt yada ince karton da olabilir)

    Deneyin Yapılışı

    Şişelerden birine biraz mürekkep dökün. Sonra aynı şişeyi ağzına kadar sıcak su ile doldurun. İkinci şişeyi ağzına kadar soğuk su ile doldurun. Şişenin ağzını yağlı kağıt ile kapatın. Sonra suyu dökmemeye çalışarak şişeyi baş aşağı çevirerek sıcak su dolu şişenin üzerine oturtun. Kağıdı yavaşça iki süt şişesinin arasından çekin. Olacakları gözleyin. Mürekkepli sıcak suyun yoğunluğu daha hafif olduğundan dolayı soğuk suyun içerisinde hızla bir hortum gibi yükselir.

    YIKANABİLİR MÜREKKEP NASIL YAPILIR?

    Kullanılacak Malzemeler

    Nişasta veya kola, iyot, mürekkep

    Deneyin Yapılışı

    Bir kap içerisinde biraz nişasta (ya da kola) ile bir iki damla iyotu karıştırınız. Yıkanabilir mürekkebiniz hazırdır. Divit ve uçla, bir kağıda yazmak istediğiniz yazıları yazınız. Yazıları yazdıktan sonra, nemli bir bezle kâğıdı siliniz. Ne görüyorsunuz? Yazılar yok oldu mu?

    İPE ASILAN ELMALARIN HAREKETİ

    Kullanılacak Malzemeler

    İki adet saplı orta büyüklükte elma, 2 m kadar ince ip


- - - - - - - - ->

    Deneyin Yapılışı

    Sapları olan iki elmayı birer metrelik iki ip parçasına az bir uzaklıkta asın, sonra da ikisi arasından üfleyin bakalım. Ne dersiniz? Elmalar nasıl hareket edecekler? Resimdeki çocuk biraz şaşmış gözüküyor. Haklı, çünkü onun deneyinde de elmalar birbirlerine yaklaşıyorlar! Bu işin sırrına bizden önce bilgin Bernoulli ermiş. Diyor ki: «Bu deneyde de sizin üflemeniz, havayı hızlandırarak basıncının azalmasına yol açıyor. Çevredeki yüksek basınç alanları da elmaları alçak basınç alanlarına doğru itiyor. Elmalar da kafa kafaya tokuşuyorlar!>>

    GERİ DÖNÜŞÜMLÜ KAĞIT NASIL YAPILIR?

    Kullanılacak Malzemeler

    Eski gazeteler, bir parça çok ince delikli tel, bir kaç emici bez, plastik kova ve leğen, tahta kaşık yada mutfak robotu, toz boya (renkli kağıt yapmak için), naylon poşet, ağırlık (mesela kalın kitaplar)


- - - - - - - - -> - - - - - - - - -> - - - - - - - - -> - - - - - - - - ->

    Deneyin Yapılışı

    Eski gazeteleri kovaya koyun, su ekleyerek bir gece bekletin. Ertesi gün suyu süzün, ıslak gazeteleri tahta kaşıkla ezerek hamur haline getirin. ( Bu işlemi eğer annenizde izin alabilirseniz mutfak robotunda yapabilirsiniz.) Kağıdınızın renkli olmasını istiyorsanız, boya da katabilirsiniz. Kağıt hamurunu leğene koyun ve eşit ölçüde su ekleyip karıştırın. Teli karışımın içine sokup üzerinde kalan hamurla birlikte çıkarın. temiz düz bir yere bir bez serin ve teli, kağıt hamurun bulunduğu yüzey alta gelecek biçimde çabucak bunun üzerine koyun. İyice bastırın ve hamur beze yapışınca kaldırın. Hamurun üzerine ikinci bir bez örtüp tekrar bastırın. Leğendeki hamur bitene kadar bir kat hamur, bir kat bez koyarak bu işlemi tekrarlayın. En üste naylon poşeti koyun. Ağırlık yapması için kitapları üst üste dizin. Bir kaç saat sonra kağıtları dikkatle bezlerden ayırın ve iyice kurumaları için eski gazete ya da kağıt havluların üzerine serin. Yeni kağıtlarınız kullanılmaya hazırdır.

    EVDE YAPIŞTIRICI NASIL YAPILIR?

    Kullanılacak Malzemeler

    40 gram toz şeker (yaklaşık bir kaşık), yarım bardak su, , 15 gram limon tuzu, ısıya dayanıklı kap, karıştırmak için kaşık, ısıtıcı.

    Deneyin Yapılışı

    Kabın içerisine koyarak suyu koyarak üzerine şekeri ilave ediniz. Isıtıcıda ısıtmaya başlayınız. Su ısındıktan sonra içerisine limontuzunu ekleyerek karıştırmaya devam ediniz. Karışım koyulaşana kadar karıştırarak ısıtmaya devam ediniz. Karışım sarı renk alıp yoğunlaştığında ısıtma karıştırma işlemini durdurunuz. Bir kaba koyarak soğutunuz. Yapıştırıcınız hazır demektir, istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.